Kaputaş Plajı
24 Şubat 2018
Hurma Koyu
9 Mart 2018

Gemliyik Koyu

ADRASAN KOYLARI - PIRASALI ADA ISTIKAMETI

çıralı’dan uzaklığı, deniz yoluyla 6,5 km dir. Karadan, orman yolu takip edildiğinde, Tuzla Koyu ayrımını geçtikten sonra bir patika yolla ulaşılır. Çok kullanılmadığı için zor bir yoldur. Zor bir alternatif da, Tuzla koyuna indikten sonra, yürüyerek ulaşmayı denemektir. En kolay yol, bütün Adrasan koylarında olduğu gibi, deniz yoluyla ulaşımdır.

Gemliyik Koyu geniş bir koydur. Ufak bir kumsalı vardır. Kumsal, taşlı kumlu bir yapıya sahiptir. Koyun büyük kısmı, çok girintili çıkıntılı, büyük kayalarla kaplı bir kapıya sahiptir. Balık avcılarının hemen dikkatini çeken bir yapısı vardır.

Gemliyik, fırtına ve dalgalara açık bir koy olduğundan ağaçlar, deniz seviyesinden nispeten daha yukarılardan başlar. Ağaçların denize sokulduğu bazı yerlerde, bodur ağaçlar vardır.

Gemliyik koyundan Pırasalı adaya doğru giden 1,5 km bölgede kara, dik duvarlar yaparak denizle birleşmektedir. Bu dik duvarların olduğu yerlerde, denizin derinliklerine doğru uzanan üç tane mağara yan yana bulunmaktadır. Bu bölge, antik batık sahası içinde bulunması sebebi ile, dalışa yasak saha içinde olduğundan, dalış turizmi açısından değerlendirilemeyen çok değerli bir bölgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir